DZIESIĘĆ CIEPŁYCH PRZYKAZAŃ BY OBNIŻYĆ KOSZTY OGRZEWANIA

1.Reguluj temperaturę w pomieszczeniach (patrz poniższa tabela)

Dostosowując temperaturę do rodzaju pomieszczeń, zaoszczędzimy sporo energii. Najcieplej powinno być w łazience (23ºC), najchłodniej w sypialni (17-18ºC).

Wysokość temperatury możemy dopasować do własnych upodobań, jednak pamiętaj, że wyższa temperatura to większe koszty ogrzewania.

Zimą w pokojach, w których przebywamy, powinno być 19-21ºC (dzieci i osoby starsze mogą potrzebować o 1-2ºC więcej). To wystarczy, by odczuwać komfort cieplny.

Obniż temperaturę w pomieszczeniach nie wykorzystywanych w sposób ciągły.

Gdy wyjeżdżasz – przykręć głowicę termostatyczną na pozycję „2” .

  SUGEROWANE OPTYMALNE NASTAWY GŁOWIC TERMOSTATYCZNYCH

pomieszczenie

temperatura

nr nastawy głowicy termostatycznej

łazienka

23oC

4-5

pokój dzienny

20oC

3

kuchnia

20oC

3

sypialnia

17oC

2-3

 

2.Gdy otwierasz okna – zakręcaj grzejniki

Nawet zimą powinniśmy intensywnie wietrzyć mieszkanie.

Gdy otwierasz okno, pamiętaj o tym, by zakręcać zawór termostatyczny.   

Najlepiej zrobić to 5-10 minut przed wietrzeniem.

Dbaj też o to, by zimne powietrze nie wiało wprost na głowicę termostatyczną.

Grzejnik będzie wtedy pracował  intensywnie, a całe ciepło ucieknie przez otwarte okno. Pamiętaj o tym, by wietrzyć pomieszczenie intensywnie, ale krótko – pozwoli to na wymianę powietrza, a nie doprowadzi do wychłodzenia. Mieszkanie wietrzymy nawet kilka razy dziennie.

3.Dbaj o prawidłową wentylację i wilgotność

Opisane wyżej działania przyniosą oczekiwane efekty, jeśli okna nie będą nadmiernie uszczelnione, a wentylacja będzie sprawnie działać. Szczelne okna likwidują niezbędną infiltrację powietrza (należy pozostawić co najmniej jedno rozszczelnione skrzydło okienne w każdym pomieszczeniu tzn. pozostaw klamkę w pozycji rozszczelnienia.

Równie ważne jest, by ograniczyć ilość wilgoci w pomieszczeniach: nie gotuj bez przykrycia, nie bierz zbyt długich kąpieli, korzystaj z pochłaniaczy wilgoci.  

Do ogrzania wilgotnego powietrza zużyjemy więcej ciepła.

Optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu to 55%.

4.Nie zasłaniaj grzejników

Zabudowane lub zasłonięte grzejniki powodują duże straty ciepła.

Takie grzejniki, by ogrzać pomieszczenie, potrzebują wyższej temperatury. Jeśli chcesz obniżyć koszty ogrzewania, tak ustaw meble i sprzęty, by nie zasłaniały grzejników. Długie zasłony w oknach również nie są wskazane. Jeśli grzejniki są zabudowane – zdejmij osłony na okres sezonu grzewczego.

5.Zamontuj ekrany za grzejnikami

W sklepach są dostępne specjalne folie, które, jeśli zostaną zamontowane za grzejnikiem, ograniczą ucieczkę ciepła na zewnątrz.

6.Zanim zadzwonisz....

Jeśli grzejnik słabo grzeje, zanim zadzwonisz do administracji, sprawdź temperaturę w pomieszczeniu i porównaj ją z nastawą na głowicy termostatycznej (patrz tabela pkt. 1) .

Pamiętaj -  grzejnik nie będzie grzał gdy temperatura w pomieszczeniu będzie wyższa niż ustawiona na głowicy termostatycznej.

7.Zamykaj drzwi między pokojami

Warto zamykać drzwi między pokojami po to, by ograniczyć przeciągi i wymianę powietrza z chłodniejszymi pomieszczeniami.

8. Dbaj o koszty ogrzewania części wspólnych

Zwracaj uwagę na ogrzewanie klatki schodowej i innych pomieszczeń wspólnych tj. piwnic, suszarni itp. Zamykaj drzwi wejściowe do klatki schodowej oraz okna na klatce schodowej i w piwnicy. Wyłącz grzejnik w suszarni po wysuszeniu prania.

9. Wykorzystuj "darmowe ciepło"

Pozwalaj światłu słonecznemu wpadać do pomieszczeń, źródłem ciepła są również ludzie i pracujące urządzenia.

10. Tylko wspólne działania mieszkańców gwarantują obniżenie kosztów centralnego ogrzewania

 

 

sierpień 2021